psycholog, terapeuta
EWA ŁUKOWSKA
15 – letnie doświadczenie w terapii i diagnozie osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Specjalista psycholog kliniczny. W trakcie szkolenia psychoterapeutycznego w podejściu poznawczo-behawioralmym (CBT).
Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się diagnozą (funkcjonalną i nozologiczną) zaburzeń ze spektrum autyzmu. Prowadzi terapię indywidualną i grupową – Treningi Umiejętności Społecznych osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Współpracuje ze szkołami wspierając zespoły pedagogiczne i współtworząc programy interwencyjne i terapeutyczne dla uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
Autorka publikacji nt. funkcjonowania uczniów z zespołem Aspergera w szkołach. Współredaktor książki „Wspomaganie rozwoju osób z autyzmem” oraz redaktor prowadząca pakietu materiałów „Emocje w przedszkolu – problemy wychowawcze. Trudne sytuacje”. Autorka scenariuszy oraz reżyser narzędzia do pracy z dziećmi ze spektrum autyzmu „Dialog. Filmy Modelowe”.
Uczestniczyła w badaniach klinicznych dotyczących wpływu memantyny na funkcjonowanie osób ze spektrum autyzmu (IPiN) oraz w polskiej walidacji ADI-R oraz ADOS-2 (Uniwersytet Warszawski). W Fundacji prowadzi szkolenia dotyczące funkcjonowania, wsparcia oraz terapii uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu w placówkach oświatowych.
W FUNDACJI POMOC AUTYZM PROWADZI
- Trening Umiejętności Społecznych (TUS)
- Nauczyciel wspomagający w pracy z uczniem z zespołem Aspergera
- Rewalidacja ucznia z zespołem Aspergera w praktyce
- Motywacja ucznia z zespołem Aspergera
- Praktyczne wskazówki do pracy z uczniem z zespołem Aspergera
- Zrozumieć zespół Aspergera – praca z uczniem z ZA w szkole
- Niepokojące objawy w rozwoju dzieci w wieku szkolnym
- Uczeń z ADHD w klasie – wskazówki do pracy
- Zachowania trudne u ucznia z zespołem Aspergera. Sposoby pracy, metody proaktywne, podejście poznawczo-behawioralne
- Jak rozmawiać o spektrum autyzmu w klasie szkolnej
- Emocje – trudna sprawa? Jak pracować nad emocjami w grupie
- Cykl bezpłatnych webinarów – Czy to autyzm? Diagnoza i co dalej?
