Dzieciom ze spektrum autyzmu osiągnięcie samodzielności zabiera więcej czasu niż rówieśnikom. Ich rodzice muszą przygotować się na to, że będą swoje dzieci wychowywać i opiekować się nimi znacznie dłużej niż inni.
Rozwój dzieci z autyzmem, całościowymi zaburzeniami rozwoju czy zespołem Aspergera przebiega inaczej, wolniej, często nieharmonijnie lub skokowo. Oznacza to, że pewne umiejętności mogą pojawić się później niż u rówieśników. Nie oznacza to jednak, że pojawią się same, bez nauki i ćwiczeń.
Badania wskazują jednocześnie, że im wcześniej podejmiemy naukę tym łatwiej jest dziecku opanować niezbędne w dalszym życiu umiejętności.
Dla wielu dzieci ze spektrum autyzmu największym wyzwaniem na drodze do samodzielności jest umiejętność planowania i organizowania swoich działań oraz problemy sensoryczne.
Wykonywanie codziennych, domowych obowiązków i wypracowanie określonych czynności rutynowych wspomaga naukę umiejętności organizowania swojego czasu, odpowiedzialności i planowania działań – fundamentów niezbędnych dla osiągnięcia samodzielności.