„Nastolatek a depresja. Praktyczny poradnik dla rodziców i młodzieży” K. Ambroziak, A. Kołakowski, K. Siwek.
Pozycja wydawnicza GWP Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne jest skierowana w szczególności do nastolatków cierpiących z powodu depresji i ich rodziców. Jej autorzy: terapeuta, lekarz psychiatra oraz psycholog, prowadzą czytelników przez zagadnienia, które pomogą wspólnie poradzić sobie z wyzwaniem jakim jest doświadczenie depresji w rodzinie. Książka zawiera odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, a co najważniejsze zapewnia praktyczne techniki, narzędzia i wskazówki tak dla nastolatka jak i dla rodzica.
Dorastający człowiek odnajdzie w niej wiele wskazówek pomocnych w podejmowaniu rozmów o swojej chorobie, w odczarowaniu jej społecznego postrzegania, a także treści rozwijające samoświadomość w tym obszarze. Ogromną wartością są także praktyczne zalecenia dotyczące planowania codziennej rutyny, której utrzymanie jest pomocne w odzyskiwaniu zdrowia i równowagi psychofizycznej. Autorzy zwracają uwagę również na aspekty dotyczące motywacji do terapii. Ważnym i niezwykle pomocnym składnikiem poradnika są konkretne techniki i ćwiczenia przydatne w momentach spadku nastroju czy podczas wystąpienia niepokojących myśli samobójczych.
Rodzic natomiast znajdzie w poradniku wiele ważnych treści związanych z radzeniem sobie w sytuacji choroby własnego dziecka. Książka pozwala przyjrzeć się temu jak zmienia się życie rodziny wraz z depresją jej nastoletniego członka, podpowiada jak radzić sobie z tą zmianą oraz jak pomóc młodemu człowiekowi z niej wychodzić. Zawiera wiele praktycznych i jasnych wskazówek o tym jakie zachowania i postawy mogą ułatwić wracanie do zdrowia a które to utrudniają.
Dla wielu rodziców z pewnością pomocne będzie poznanie sposobów na to, jak okazać wsparcie pozostałym członkom rodziny, gdyż częstym wyzwaniem przed którym staje taka rodzina jest obejmowanie uważnością również rodzeństwa czy współmałżonków. Poradnik podpowiada również jak zadbać o siebie w tej trudnej sytuacji, jak poradzić sobie z poczuciem winy czy też zaakceptować obecny stan rzeczy.
Młodzież jest szczególnie narażona na depresję, gdyż wiek dojrzewania jest jednym z trudniejszych momentów w życiu każdego człowieka. Pojawiają się pytania o to kim jestem, jak sobie poradzę, czego pragnę, jaki jest świat i co mnie w nim spotka. Spadek kondycji psychofizycznej w tym czasie nie jest więc niczym zaskakującym.
Depresja jest chorobą i wymaga odpowiedniego leczenia. Nie każdy spadek nastroju to depresja, jednak często w wieku nastoletnim pozostaje ona niezdiagnozowana z uwagi na odmienny jej obraz u młodych ludzi niż u dorosłych. Warto wiedzieć na czym polegają różnice, by ich nie bagatelizować czy nie przypisywać „złemu zachowaniu”, natomiast umiejętnie wesprzeć dziecko, kiedy tego potrzebuje.
recenzowała – Katarzyna Pęczak, trenerka Fundacji Pomoc Autyzm
Polecamy także szkolenie “Depresja dzieci i młodzieży” z psychiatrą Ewą Urbanowicz.