“Autyzm. Miłość, przyjaźń, relacje” Sarah Douglas, Felicity Sedgewick, Wydawnictwo: Copernicus Center Press – nasza recenzja
Niewiele jest publikacji traktujących o relacjach osób w spektrum autyzmu w ten sposób. W przestrzeni publicznej zwykło się myśleć o osobach autystycznych jak o odizolowanych samotnikach, z niewielkimi potrzebami relacyjnymi. Utrwaliła się nieprawdziwa teza jakoby osoby w spektrum autyzmu nie potrzebowały związków z innymi ludźmi.
Bogate opracowanie Felicity Sedgewick i Sarah Douglas poświęcone jest właśnie nawiązywaniu i podtrzymywaniu więzi przez osoby z ASD na różnych etapach życia. Autorki wnikliwie pochylają się nad relacjami rodzinnymi osób autystycznych w różnym wieku, ich przyjaźniami i związkami romantycznymi. W książce znajdziemy rozdziały poświęcone seksualności, rodzicielstwu osób w spektrum czy starości. To fascynująca podróż przez życie z perspektywy budowania relacji w dzieciństwie, nastoletniości i dorosłości.
Tę książkę można wygrać w naszym konkursie na Facebooku i Instagramie. Tylko w dniach 11 – 14 czerwca 2024. Regulamin konkursu
Szczególnie ciekawy dla przyjaciół i rodziny osób w spektrum będzie rozdział poświęcony wskazówkom dotyczącym dobrych związków. Cenne rady pomogą bowiem łatwiej dogadywać się w codzienności i zobaczyć siebie nawzajem w relacji.
Czytając tę pozycję dużo myślałam o tym, jak wymaga się od osób z ASD wyedukowania i rozwijania umiejętności w kwestii rozumienia zawiłości relacyjnych neurotypowego świata, jednocześnie jak brakuje neurotypowym osobom wiedzy o funkcjonowaniu relacyjnym osób w spektrum autyzmu.
Jestem psychoterapeutą i bardzo cieszę się, że taka książka pojawiła się na rynku wydawniczym. Będzie wartościowym poleceniem nie tylko dla moich klientów z ASD, którzy pragną lepiej zrozumieć siebie, ale również (a może przede wszystkim?) dla ludzi, którzy ich otaczają. Ogromnie poleciłabym ją również specjalistom pracującym z osobami w spektrum. Osadzenie w badaniach i perspektywa doświadczeń osobistych z pewnością wniesie wiele do sposobu w jaki postrzegane są osoby z ASD.
Autorka Katarzyna Pęczak, psycholog, psychoterapeutka